3 C
Prague
Pátek, 2 června, 2023

/

Europarlament: Homosexuální sňatky či partnerství musí uznat všechny státy EU

Poslanci Evropského parlamentu (EP) v úterý na plenárním zasedání ve Štrasburku přijali usnesení vyzývající k odstranění všech překážek, s nimiž se setkávají lidé z komunity LGBTIQ při uplatňování svých základních práv.

TASR 14.09.2021 13:58
Za usnesení se vyslovilo 387 poslanců, 161 bylo proti a 123 se zdrželo hlasování. Prohlášení zdůrazňuje, že příslušníci sexuálních menšin by měli být schopni plně uplatňovat svá práva v celé Evropské unii.

Podle přijatého usnesení by registrované manželství nebo partnerství párů stejného pohlaví, uzavřené v jednom členském státě, měly být uznávány jednotně ve všech zemích EU. S manželi a partnery stejného pohlaví by se podle europoslanců mělo zacházet stejně jako s manžely opačného pohlaví.

Poslanci upozornili na rozhodnutí Soudního dvora EU v kauze Coman & Hamilton, podle kterého se ustanovení o manželovi / manželce ve směrnici EU o volném pohybu vztahují i ​​na páry stejného pohlaví. Vyzvali proto Evropskou komisi, aby na základě tohoto rozhodnutí zahájila právní řízení proti Rumunsku, které dosud neaktualizovalo své vnitrostátní právní předpisy tak, aby byly v souladu s rozhodnutím nejvyšší soudní instance EU.

Usnesení vyzývá všechny země EU, aby přijaly za zákonných rodičů ty dospělé osoby, které jsou uvedeny v rodném listě dítěte. Obecně europoslanci chtějí, aby páry z LGBTIQ komunit měli stejné právo na sjednocení rodiny jako heterosexuální páry a jejich příbuzní. Tím by se mělo zabránit tomu, aby děti zůstaly bez státní příslušnosti, když se například jejich homosexuální rodiče přestěhují do jiného členského státu EU, kde platí jiné zákony.

V neposlední řadě europoslanci v přijatém usnesení upozornili na diskriminaci, které čelí komunity LGBTIQ v Polsku a Maďarsku. Evropský parlament v této souvislosti vyzval k přijetí dalších právních, soudních a případně sankčních opatření proti těmto zemím na úrovni EU.