9.3 C
Prague
Čtvrtek, 2 února, 2023

/

Na těchto místech v domácnosti je plno nečistot, ale při úklidu je přehlížíme

Snažíte se, abyste měli doma hygienické prostředí, ale některá místa vaše oči často přehlíženy.

Pravda 19.01.2021 09:00 žena, úklid, domácnost, nečistotyFoto: Shutterstock
Něco jste při úklidu přehlédli?
Dálkové ovladače
Ať už jde o televizní ovladač nebo ovládání na otevírání garáže, zapomínáme na ně. Přitom je pravidelně používají všichni členové rodiny, takže se na nich nachází množství bakterií. Další ošemetnou věcí je, že bakterie a nečistoty se mohou dostat do mezer těsnění, proto používejte jen mírně vlhký hadřík.

Vypínače světel a kliky dveří
Vypínače světel častokrát zapínáme okamžitě po vstupu po bytu, což je zcela normální. Ještě dříve, než si v koupelně umyjeme ruce, takže do bytu si přineseme i bakterie, které jsme přinesli například z výtahu. Třeba proto pravidelně použít přípravek s dezinfekčním účinkem, kterým je třeba přetřít nejen vypínače, ale i kliky – při nich jde o tentýž princip, jako při vypínačích – často se jich dotýkáme ještě dříve, než si umyjeme ruce mýdlem v naší koupelně.

Čistící potřeby
Čistící hadříky, houbičky a mop absorbují veškeré druhy nečistot. Přetřeme nimi celý byt a následně zapomínáme na důležitou věc – adekvátně odstranění nečistot z čisticích prostředků. Tkaniny je nutné pravidelně prát při vyšších teplotách, houbičky a houby jsou skutečnou živnou půdou pro bakterie a proto je třeba pravidelně měnit. Čistící potřeby bychom měli pravidelně čistit dezinfekčním přípravkem, až potom uložit na obvyklé místo.

rohožka
Méně hygienické místo, samozřejmě kromě WC, si lze jen těžko představit. Přesto je rohožka před dveřmi často při úklidu ignorována. Chyba! Většina nečistot zvenku se totiž dostane na podrážkách přímo z rohožky do bytu, často například i nebezpečné zbytky výkalů zvířat.

kosmetické přípravky
Kelímky s krémy či séry máme obvykle naskládané v koupelně a používáme je dlouhé týdny. Prach na nádobkách se může snadno dostat dovnitř po otevření produktu, odkud je to „jen skok“ na naši pokožku. To platí i pro různé štětce či aplikátory, které používáme při líčení – ty jemně namočte, použijte mýdlo a následně nechte vyschnout na čistém místě.