3 C
Prague
Pátek, 2 června, 2023

/

Silvestrovská noc je tu! Takto ji usnadníte vašemu psovi či kočce

Domácí zvířata by se měli na Silvestra vzít ven dříve, dokud je ještě venku klid. V tento den by měly unavit i hrou nebo delší procházkou.

TASR 31.12.2020 07:00 pes, kočka, domácí zvieratáFoto: Shutterstock
Zvířeti pomůže i to, pokud mu bude majitel dělat po celou dobu společnost.
Před začátkem hluku by měli domácí mazlíčci dostat i najíst. „Lehčí pak usnou, co jim pomůže přežít noc,“ vysvětlil prezident Komory veterinárních lékařů SR Ľubomír Král. Majitelé by měli pozavírat okna a dveře, zatáhnout rolety, žaluzie a závěsy, aby eliminovaly hluk a světlo zvenčí. Rovněž by měly vytvořit přístup k oblíbeným věcem zvířete a na jeho oblíbené místo.

Zvířeti pomůže i to, pokud mu bude majitel dělat po celou dobu společnost. „Hlavně domácího mazlíčka nenechte samého. Připravte mu klidný úkryt, dostatek vody a jeho oblíbené pamlsky. Nechte ho ležet u sebe a hlaďte ho, „radí veterinář. Doplňuje, že někdy pomůže i přikrývka nebo peřina. „Hlavně nic netřeba přehánět, třeba se snažit chovat se tak, jako by se nic zvláštního nedělo,“ podotkl Král. „Psovi třeba vytvořit útočiště, kde se cítí bezpečně a snažit se předejít situaci, kdy může zvíře ve stresu uniknout nebo se zranit,“ řekl veterinář.

V případě kočky je podle něj dobré, pokud má připravenou krabici, do které se může schovat. Čím bude menší, tím to bude lepší. Veterinář připomíná, že ne všechny kočky reagují na silvestrovské oslavy stejně. „Zatímco některé jejich sotva zaznamenají, jiné doslova panikaří. Třesou se, bloudí po bytě, nadměrně se olizují nebo z ničeho nic nedbají na čistotu, „říká Král. Poznamenal, že volně žijící kočky si mohou vyběhnout a pak nemohou najít cestu domů, nebo v panice vběhnou pod auto. Kočku by majitelé neměli nechávat během silvestrovské noci doma samou, zdůrazňuje Král.

Kočka také potřebuje mít vždy možnost úniku. Pokud na Silvestra nemůže uniknout ven, Král radí, aby měla v bytě místo, kam se může v případě „ohrožení“ skrýt. Ideální je podle něj samostatná, tichá místnost, která je daleko od hluku ohňostrojů.

Král přiblížil, že pyrotechnika způsobuje domácím zvířatům stres. Jeho projevy způsobené strachem se u každého zvířete liší. Nejčastěji se však projevují vystrašeným pohledem, třesem a krčením. „Zvířata mohou být dezorientované, vokalizovat (kňourají nebo mňouká), snaží se schovat do nepřístupných míst, dokonce mohou zvracet, průjem nebo se pomočit,“ uzavřel.