3 C
Prague
Pátek, 2 června, 2023

/

TOP 5 faktů o dovolené v Turecku, které ho charakterizují

Vybrat si jako svou dovolenkovou destinaci Turecko je pro kohokoliv, pro koho to není premiéra, výběr jistoty. Pro všechny ty, kteří zatím neměli možnost Turecko navštívit, bude mnohé v této zemi nové a ne typické pro jiné destinace. Pokud bereme v úvahu Tureckou riviéru a letoviska Belek, Kemer, Side, Antalya a Alanya, směřujeme do tureckých letovisek, v nichž neznatelné takový vliv Řecka jako na Egejské riviéře v Izmiru a Kusadasi. Typické Turecko je pro mnohé lákavé i opakovaně. Může za to několik záruk, které zde návštěvníci najdou. Tak trochu povrchně se dá Turecko charakterizovat přes 5 jeho vlastností.

Turecko Alanya

All inclusive je bohatší
Oproti Řecku je Turecké all inclusive mimořádně bohaté. I hotely s polopenzí, kterých je v nabídkách CK méně, nabídnou v rámci jídel a nápojů mnohem více. Turci jsou nesmírně pestří ve výběru jídel. Využívají výrazně zeleninu, lilek, bramborové pyré nabízejí pouze vzhledem k poptávku evropských návštěvníků, jinak je pro ně typické pestrý výběr různých sýrů, mletého masa, různého grilovaného masa. Vyznačují se kvalitou a zajímavé je, že si přitom vystačí země sama se sebou. Plodiny dovážejí od vlastních dodavatelů z okolí, nebo vnitrozemí. Navzájem se podporují a Turecko je v tomto výrazně soběstačné. I ve srovnání s Egyptem je zde patrná vyšší kvalita, přísné zákony.

Islám, ale trochu jiný
Uvolněný islám, méně radikalismu a mnohem více evropského smýšlení je v Turecku dávno známé. I z tureckých seriálů je vidět, že vyznávání islámu téměř vůbec neznatelné. Ano, najdeme zde mešity, pravidelné ozývanie se nahrávkou mezuínov z minaretu, ale turistické lokality někdy nejsou vůbec poznamenány tím, že by někdo vůbec mohl vnímat islám jako odlišné náboženství od toho, co převládá u nás. Mentalita Turků je jiná, ale mnohem více evropská, iv rámci všech muslimských zemí světa. S kulturou se vážou i prvky jako smlouvání na tržištích, tržiště a jejich sortiment, pro mnohé z nás i atraktivita cizího a neznámého.

ruští turisté
Jedním ze základních prvků turecké dovolené je azbuka, ruští turisté a ruština. Kamkoli se pohnete tam jsou Rusové. Při dobrém a levném hotelu s bohatým all inclusive s nabídkou alkoholu je téměř zárukou, že se sem tam objeví i ruská opilecké agresivita, hlučnost a jiné problémy. Ruská rodina běžně kouří cigaretový kouř pomalu až do kočárku, a vůbec nemusí jít o jejich dítě. Stačí, že jen chvíli parkujete vlastní kočárek příliš blízko volné, brzy obsazené židle na jídelní terase. Umět rusky znamená výhodu. Zejména pokud je personál jazykově připravenější na ruštinu, než na angličtinu.

Ruští turisté jsou megaťahúnom turecké ekonomiky a až daleko za nimi jsou němečtí, čeští, slovenský a jiní turisté. Pokud přicházíte do země s tím, že o nich víte a počítáte s tím, že i vás budou mít jiní za Rusy, je vše v pořádku. Vyrazíte na Maltu, Kanárské ostrovy, či Mallorcu, pocítíte společnost Irů a Britů, když se hraje fotbal, odrazu si řeknete … „zlatí Rusové“. Ani my nejsme bezchybní, ale kultura ve většině vždy udává tempo.

krása
Turecko je zajímavý nejen tím, co vám dá hotel na snídani, oběd a večeři, zda v rámci jeho 24 hodinového servisu. Jde o krásu i pro oči. Nejprve lze krása hotelů, protože některé hotely jsou opravdu výjimečné a jejich stav odpovídá samozřejmě ceně. Jsou hotely, které jsou kýčem samým o sobě, výhrou šíleného architekta s pozlacenými sochami, ale jsou i městské hotely, které si zakládají na skromnosti.

Krása Turecka je však v přírodě, různorodosti. Pokud chcete, můžete si sem přijít zalyžovat, sledovat plameny Chyméri na kopci v Turecké riviéře, podívat antická města, přírodu, krásu místních jeskyní, vodopádů, potápět se v některých unikátních lokalitách, podívat hrady, pevnosti v Alanyi, v Anamur, objevovat méně probádané antická města …

bezpečnost
Při procházení světem si člověk uvědomí několik věcí. Ať už se ale ve světě děje cokoliv, pokud máme střechu nad hlavou a co jíst, důležitý je i pocit bezpečnosti. V Turecku je bezpečnost jakousi samozřejmostí. Dovolenkový cíl Turecká riviéra je bezpečným cílem. Nebezpečným se stává až vlastním řízením zbytečným riskováním a neznalostí, řekněme hustého provozu v centrech a podobně. O Turecku nelze říci, že by bylo nebezpečnější pro turisty, než jiné lokality a běžné turistické destinace. Kapsáře mají méně, než jich je v ulicích Bratislavy. To je možná velmi smutná skutečnost. Na mnoha místech se připojíte na WIFI. Pokud je to nutné, pomoci je vám schopen i kdokoli na ulici.