3 C
Prague
Pátek, 2 června, 2023

/

Ztrácí vaše pokojová rostlinka příliš listů? Má je skvrnité? Co pomůže?

Pokud váš interiér zdobí zelené rostlinky, zřejmě se o ně víte starat. I v takovém případě vás však mohou překvapit skvrnité listy či jejich výrazné opadávání. Jak změnit péči?

Pravda 11.03.2021 09:00 rastlinyFoto: Shutterstock
Jak správně pečovat o pokojové rostliny?
Pokud rostlina ztrácí mnoho dopisů
Je zcela běžné, že rostliny se zbavují listů a nahrazují je novými. Pokud však zaregistrujete, že vaše rostlinka přichází o velké množství listů najednou, může to být způsobeno třemi věcmi – podmáčením, nedostatkem světla nebo suchem.

Co pomůže?
Nejdříve zkontrolujte, zda její půda není příliš vlhká nebo suchá. Pokud vyloučíte oba problémy, pak je pravděpodobné, že vaše rostlina nemá dostatek světla a měli byste ji přemístit na světlejší místo v bytě.

Listy jsou skvrnité nebo žluté
Rostlinku správně hnojíte, má dostatek vody a její umístění je ideální? A přestože by se jí mělo dařit, její listy mají skvrny či žloutnou … Důvod? Rostlinku mohli napadnout škůdci. Na listech nebo pod nimi se nenápadně usídlili mšice nebo jiný hmyz. Stejně jako listy zkontrolujte kořeny, zda v nich není hmyz. I lepkavé listy napovídají, že rostlinka je napadena škůdci.

Co pomůže?
Abyste se škůdců rychle zbavili, někdy stačí pokojovou rostlinu pořádně osprchovat vodou. Pokud to nepomůže, můžete vyzkoušet i jiné možnosti, například žluté nálepky. Svou barvou přitahují škodlivý hmyz a ten se přilepí, pak ho jednoduše odstraníte.