3 C
Prague
Pátek, 2 června, 2023

/

Schází pár tisíc do výplaty? Pomůže mikropůjčka

Malé půjčky, mini půjčky, mikropůjčky. Každý z názvů dává na srozuměnou, že se nejedná o milionové úvěry. Ten, kdo potřebuje jen pár tisíc na úhradu nedoplatku za teplo nebo musí přečkat čas do zpožděné výplaty, vyhledává právě malé půjčky. 

Charakteristické pro mini půjčky jsou malé částky. Mikroúvěry začínají na průměrně pěti stovkách a mohou sahat až do deseti tisíc korun. Smyslem malých půjček je pokrýt nečekané výdaje, které nesnesou odklad, avšak nepohybují se v řádech statisíců. 

Malá půjčka je produktem banky i nebankovní společnosti. Než se člověk upíše finanční instituci, lze zapřemýšlet o alternativních formách minipůjček, které mohou vyjít výrazně levněji, než klasický spotřebitelský úvěr. 

Kontokorent a kreditní karta jako mini půjčka

Řeč je o povoleném přečerpání – kontokorentu nebo o kreditních kartách. V obou případech se jedná o způsob čerpání malých částek na krátkou dobu. Za dodržení podmínek dokonce zadarmo. 

S kontokorentem lze využívat bankovní účet až do mínusu, konkrétně do předem sjednané částky. Úroky klient hradí jen z těch peněz, které si vypůjčil, nikoliv z celé částky, která je na přečerpání k dispozici. Některé banky navíc prvních pár tisíc neúčtují vůbec. 

Kreditní kartou lze platit online, v kamenných obchodech i vybírat hotovost v bankomatech. 

Kreditní karta se neliší od běžné karty debetní. Jediný rozdíl je v tom, že při platbě kreditní kartou klient využívá peníze, které mu propůjčila banka. Většina kreditních karet má bezúročné období, během něhož lze částku splatit a nehradit žádné úroky. Tato lhůta je průměrně 30 až 45 dní. 

Malá hyper půjčka

Malá hyper půjčka symbolizuje druh mikropůjčky, díky jejímuž rychlému schválení obdrží žadatel peníze bleskově rychle. Právě rychlost hraje ve finanční tísni rozhodující roli. Banky si vyhrazují nějakou dobu na posouzení žádosti o půjčku, nebankovní společnosti však sázejí na závod s časem. 

Dobře vědí, že nejvíce klientů získají právě rychlým rozhodováním, schvalováním a odesláním peněz. Čím rychleji budou nebankovní ústavy schopné propůjčit svým zákazníkům peníze, tím spokojenější klienti budou. Nemalá část z nich se vrátí opakovaně. 

Nebankovní společnosti tudíž nepřikládají příliš velkou váhu důkladným kontrolám bonity, jak ukládá zákon o spotřebitelském úvěru. Malou hyper půjčku lze tedy pokládat, respektive nazvat jako mikropůjčka bez registru

Podobným způsobem nebankovky přistupují k dokládání příjmu. Zatímco u bank musí být pravidelný měsíční příjem potvrzený zaměstnavatelem, u ostatních institucí stačí výpisy z bankovního účtu, případně i sociální příjmy od státu, které by však měly plnit spíše svůj primární účel, a to podporovat v nezaměstnanosti či v mateřství, než sloužit jako splátky.

I malé částky mohou zabránit neštěstí. Jsou chvíle, kdy rozhodují stokoruny. 

Nedostatečná prověrka úvěruschopnosti, či mávnutí nad tím rukou, však znamená nevýhodu právě pro klienty. Nebankovní společnosti se proti možnému nesplácení úvěru kryjí vysoce nadsazenými úroky a RPSN, a to i u malých částek. 

Mini půjčka bez doložení příjmu, jak lze malou půjčku také nazývat, s sebou nese nespočet dalších poplatků a penále. Smluvní pokuty za každý den prodlení se splátkami, za každou odeslanou upomínku, jednorázové pokuty za zpoždění, vytvoření splátkového kalendáře, odklad splátky, či předání spisu zákazníka oddělení vymáhání pohledávek. 

I malá půjčka může znamenat velký problém, pokud s ní není zacházeno s opatrností. Pokud se jedná o vskutku jednorázové mikro částky, bylo by lepší poptat se kamarádů či příbuzných, zda by nepomohli vyřešit těžkou situaci, než se upisovat finančním ústavům.