3 C
Prague
Pátek, 2 června, 2023

/

5 věcí na vyhození, kterých vám nebude líto! Udělejte to ještě dnes

Neskladujte zbytečnosti – některé ztrácejí na kvalitě, jiné vám jen zabírají místo.

Pravda 22.02.2021 09:00 žena, úklid, odpadky, odpad, triedenieFoto: Shutterstock
Šup s nepotřebnými věcmi do odpadků!
Vitamíny a doplňky výživy
Stejně jako jídlo, i vitamínové kapsle a doplňky výživy ztrácejí časem na kvalitě. Nejlepší je zkontrolovat minimální trvanlivost a plastové nádobky zlikvidovat tak, jak je třeba.

vizitky
Množství vizitek stále odkládáte na nové a nové místa, abyste je po čase opět kdesi našli a řešili, co s nimi. Některé nosíte v peněžence, jiné máte uložené v kalendáři, aby byly kdykoliv k dispozici. Ruku na srdce … Kdy naposledy jste sáhli po vizitce, abyste dopracovali ke kontaktu na osobu, kterou jste potřebovali?

opalovací krém
Ochranné látky i chemikálie použité v opalovacích krémech časem ztrácejí svou účinnost. Otevřenou láhev nebo sprej od minulého léta můžete bez zaváhání vyhodit.

Olej, sušené bylinky a koření
Světlo a teplo časem způsobují, že látky obsažené v olejích se štěpí a tím pádem mění svou chuť, což ovlivní i přípravu pokrmů. Doba použitelnosti se může výrazně prodloužit na chladném a před světlem chráněném místě, ale obecně platí – oleje by měly zlikvidovat maximálně po dvou letech, bylinky a koření po jednom roce od prvního použití.

otevřené víno
Pokud je víno vystaveno kyslíku, teplu nebo dennímu světlu, jeho aroma výrazně klesá. Víno se také nedá uchovat v lednici věčně. Čím více vína v láhvi zůstane, tím déle si udrží svou chuť i po otevření – maximum je sedm dní pro červené víno, tři až pět dní pro bílé a růžové víno. Pokud v lahvi zůstalo víno tak do jedné sklenice, třeba ho vypít den po otevření.