3 C
Prague
Pátek, 2 června, 2023

/

Německý soud: Krajní pravice může mít plakáty s heslem ‚Pověste Zelené‘

Německý soud rozhodl, že malá krajně pravicová strana může vylepovat volební plakáty s heslem „Pověste Zelených“, které úřady ve městě Zwickau na východě země nařídili odstranit. Informovala o tom tisková agentura AP.

TASR 15.09.2021 08:17
Správní soud v Chemnitz však v úterý zároveň stanovil, že plakáty vyvěšené stranou III. Weg (Třetí cesta) se musí nacházet ve vzdálenosti nejméně 100 metrů od plakátů strany Zelených, píše agentura DPA.

Zelení, která podporuje za ochranu životního prostředí, jsou jednou ze tří stran žádajících o úřad spolkového kancléře v parlamentních volbách, které se budou v Německu konat 26. září.

Městské úřady v Zwickau nařídily minulý týden straně III. Weg, aby do tří dnů odstranila své plakáty. Argumentovali přitom tím, že heslo na plakátech představuje narušení veřejného pořádku a poškozuje lidskou důstojnost.

Soud ve svém rozhodnutí napsal, že není jasné, zda byly v tomto případě naplněny podmínky pro omezení svobody vyjadřování. Město Zwickau oznámilo, že se plánuje odvolat k soudu vyššího stupně v Budyšíne (Bautzen).

Starostka Constance Arndtová v reakci na úterní soudní rozhodnutí zdůraznila, že není žádný rozdíl v tom, v jaké vzdálenosti se nacházejí plakáty strany III. Weg od poutačů Zelených. „Výzva Pověste Zelených je a vždy bude zcela nepřijatelná, nedemokratická a nezodpovědná,“ uvedla Arndtová.

Regionální pobočka Zelených prohlásila, že „výzva na zabíjení“ tisíců členů a podporovatelů strany „nemá místo ve veřejném prostoru“.