3 C
Prague
Pátek, 2 června, 2023

/

Severní Korea odpálila dvě balistické střely

Severní Korea odpálila ve středu ráno do Japonského moře dvě balistické střely. Uvedl to Sbor náčelníků štábů (JCS) jihokorejské armády, který upřesnil své původní prohlášení hovořící jen o jednom odpálení „projektilu“.

TASR 15.09.2021 09:39 kóreaFoto: SITA / AP
Jihokorejci v Soulu sledují zprávy o odpálení dvou raket KLDR 15. září 2021.
„Dvě neidentifikované balistické střely“ byli podle JCS odpáleny ze střední části KLDR směrem na východ, nad Japonské moře.

Podle japonské pobřežní stráže střely dopadly do moře mezi Korejským poloostrovem a Japonskem, nedaleko výlučné ekonomické zóny Japonska. Nedošlo přitom k poškození žádných lodí ani letadel.

Bližší podrobnosti o odpálených střelách zatím zjišťují tajné služby Jižní Koreje a USA. Soul i Tokio preventivně zpřísnily svůj monitoring potenciálních hrozeb ze strany KLDR.

Kim Čong-un
ČTĚTE VÍCE
Kim vyzval k boji proti změně klimatu a nedostatku potravin
„Odpálení raket ohrozilo mír a bezpečnost Japonska a celého regionu, je to absolutně nehorázný krok,“ prohlásil japonský premiér Jošihide Suga.

Severní Korea už v pondělí oznámila, že přes víkend zkušebny odpálila nový typ „řízených střel dlouhého doletu“.

Podle mnoha expertů chce Pchjongjang, který čelí mezinárodním sankcím za vývoj jaderných zbraní a balistických raket, nejnovějšími testy demonstrovat svou vojenskou sílu. Středeční raketový test se uskutečnil v době, kdy je na jednáních v Soulu šéf čínské diplomacie Wang I.