3 C
Prague
Pátek, 2 června, 2023

/

Drama se šťastným koncem v Pákistánu. České horolezce zachránili

Vrtulník pákistánské armády ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka, kteří s kolegou z Pákistánu Vadžídulláhom Nagra v minulých dnech nedokázali dokončit sestup z vrchu Rakapoši.

ČTK 15.09.2021 09:07 RakapošiFoto: Flickr / Teseum
Vrchol Rakapoši nacházející se v pákistánském pohoří Karakoram je 27. nejvyšší horou světa.
Trojice, která před pěti dny uvízly v nadmořské výšce kolem 6900 metrů, je nyní v pořádku ve městě Gilgit. Na twitteru to uvedli místní úřady, podle nichž jsou alpinisté v dobrém zdravotním stavu.

„Čekám na základní vyšetření po příjezdu. Jsme v pohodě, „řekl ČTK Vlček. Pákistánský deník Dawn dříve napsal, že zatímco Pákistánec Nagra je v dobré kondici, jeden z českých horolezců má omrzliny a druhý trpí akutní horskou nemocí. Podle Vlčka to byl ale naopak Nagra, kdo měl problémy a potřeboval při sestupu pomoc.

Dosavadní snahy o záchranu komplikovala příliš velká výška a hlavně nevhodný terén pro přistání. V úterý třem Alpiniste alespoň vrtulník dopravil lana, vodu, potraviny a léky.

Horolezci minulý týden v pátek úspěšně zdolali 7788 metrů vysoký, velmi těžko dostupný vrchol Rakapoši, pak začali sestupovat do tábora. Později ale poslali SMS zprávu svým blízkým, že se dostali do potíží. Přes satelitní telefon byly však i nadále v kontaktu s rodinami a s úřady. V minulých dnech pátrali po horolezců vrtulníky a v pondělí se záchranářům podařilo skupinu lokalizovat.

Podle ministra turismu regionální vlády Rádž Násira Alího Chána šli Češi na výstup bez vládního povolení, což označil za neetické.