3 C
Prague
Pátek, 2 června, 2023

/

TOP 5 plusů a minusů dovolené u Balatonu v Maďarsku

Kdo zná jezero Balaton, ten ví, že jde o příjemné a nenáročné místo. Výbornou vodu s neopakovatelnou hloubkou a možnostmi, které nabízí. Ale i bez velkého rozvádění plusů a minusů jsme se rozhodli zhodnotit plusy a minusy dovolené u Balatonu. S mnohými se setkáte, nebo jste je utratili. V případě minusů je štěstí, pokud jste se s nimi nesetkali.

Balaton jezero Maďarsko

Mínusy dovolené u Balatonu
Kdo se chystá k známému maďarskému jezeru, ten možná ocení pár faktů, které mohou dovolenou znepříjemnit nebo ozvláštnit. Prvním mínusem může být cesta tam. Nezkušení řidiči se ztrácejí v Györu. Město Györ má totiž zvláštnost, kdy odkazuje na cesty 81 i 82, které obě vedou na Balaton, ale každá do jiných jejích částí. Náhle se cesta ztratí, ještě to ozvláštní i kruháči, za kterým je nejasná navigace a pokud vám k tomu silniční hlasová navigace tvrdí něco zcela jiného, ​​znejistíte. Mnohem větší zmatek nastane ve městě Veszprém, kde na jednom velkém kruháči jaksi zapomněli cestu pořádně označit a slibovaná cesta číslo 8 tam je, ale v jiném směru … Držíme vám palce, abyste dorazili správně. Pokud směřujete do Siofok, snažte se přiblížit na cestu 71, či 7 a pak to už dáte. Jiným mínusem jsou kuřáci na plážích u Balatonu.

Slováci asi nejsou příliš zvyklí, ale míra zafajčenosti prostoru je opravdu vysoká. Kuřáků je všude dost, ale na pláži nemusí brát ohled na to, kam všude bude proudit kouř z jejich cigaret.

Toalety jsou bezplatné a sprchy také. Veřejné pláže zkrátka nabízejí i takový luxus. Na první poslech. Připravte se, že čistota možná nebude na skvělé úrovni a papír si přibalte s sebou.

Možným minis může být i fakt, že při mnohých návštěvnících ze zahraničí zůstává Maďarsko v této části země věrné své měně. Je těžké platit Eurem, ačkoli ne vyloučeno, Kurz může být různý. Pro mnohé z nás by ale bylo skvělé a jasné, pokud bychom měli možnost nahlédnout na ceny v eurech a platit nimi. Ale zase na hodně místech jsou zmenárňové automaty.

Mnoho nápisů i na místech, kde chodí zejména turisté, se nachází jen v maďarštině. Trochu na škodu. Netušíte totiž, co je napsáno na varovné tabuli, dokud vás nekřičí anglicky, německy, či polsky.

Plusy dovolené u Balatonu
Je nutné začít minusy a nedostatky. Lépe se potom čtou plusy a kladné hodnocení této oblíbené turistické destinace. Balaton je hlavně jezero, tradičně oblíbené dovolenkové místo a také odpočinková zóna s neustálým rozvojem měst, hotelů, ubytování. Najdete zde vše, co potřebujete, a ještě více. I proto prvním plusem je fakt, že Balaton je na mnoha místech při svých břehů místem, kde najdete hravě ubytování, restaurace, prodejny, hypermarkety, i různé značky restaurací ze zahraničí. Jsou to hlavně turistické lokality, kde najdete absolutně všechno.

Balaton jezero Maďarsko

Nespornou výhodou je místní voda v Balatonu. Nízká hloubka na mnoha místech je zkrátka tahákem pro všechny členy domácnosti. Co na tom, že někdo neumí plavat. Možná se naučí zde. Jemný písek pod nohama nepřináší žádné nepříjemné překvapení. A hlavně žádný žralok.

Je zde opravdová pohoda. Přátelská atmosféra, vše zdarma, či téměř zdarma. Toalety i sprchy jsou bezplatné. Je třeba jen vlastní sprchový gel, ručník, toaletní papír, ale jinak prostory jsou k dispozici. Nuž a také zde není draho. Dá se nakoupit leccos z běžných kúpaliskových jídel, i jiné typy dobrot a nápojů, které jsou více typické pro Maďarsko.

Sportoviště jsou snad na každém rohu. Za poplatek mohou být jen sportovní potřeby, případně si přinesete vlastní. Pokud vzduchové matrace jsou zde hojně používány, tak je nenechávejte doma. A ty třeba provětrat. Kdo má děti, nejednou ho potěší lokality s dětskými houpačkami a prolézačkami. Vše je přístupné a nikde to není daleko. Nikde v okolí Balatonu nenajdete šílenou zástavbu a riskantní lokality. Bezpečnost je tu dobrá a nesetkávají se návštěvníci s žádnými zásadními problémy, či zvýšenou kriminalitou. Záleží už jen od lidí a partii, jaké se sem Dovalil.

Už načrtnutým plusem je však stále atmosféra. Nenáročná, pohodová, přátelská. Nikdo od vás nic nepožaduje, nikdo vám nepočítá čas a minuty. Svobodně si vyberete místo a čas, kdy na veřejnou pláž dorazíte, nebo si užijete komfort pláže vašeho hotelu. Je tu klid, neděje se tu nic zásadního, hlučné a nebezpečné. Diskotéky jsou jen lokální, kdo však hledá klid a odpočinek, nalezne ho ve většině lokalitách Balatonu.