3 C
Prague
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

/

Dříve, než něco vyhodíte, krátce popřemýšlejte: Co je to za odpad a kam patří?

Význam třídění a recyklace odpadů je zejména v šetření primárních zdrojů surovin, které nejsou neomezené, a zároveň ochraně životního prostředí.

Pravda, TASR 09.04.2021 13:00 odpad, recyklace, třídění odpadu, smetiFoto: Ľuboš Pilc, Pravda
Třídíte zodpovědně?
„Tento smysl se však naplní pouze tehdy, pokud odpady, které vytvoříme, končí tam, kde patří,“ konstatoval Marek Brinzík z organizace odpovědnosti výrobců Natur-Pack.

Odpady jako papír, plast, sklo či nápojové kartony, tzv. Tetrapak, se nemají vyhazovat do komunálního odpadu, ale do barevných kontejnerů, případně do pytlů na tříděný sběr. Nebezpečné odpady či velkokapacitní odpady jako nábytek patří zase na sběrné dvory, vysvětlil Brinzík. Elektroopad, použité baterie nebo akumulátory se předávají v tzv. místech zpětného sběru – například elektroprodejen. Místy zpětného sběru jsou i lékárny. Předávají se tam nespotřebované léky, což je také potenciálně velké riziko pro životní prostředí, připomněl.

„Na Slovensku se setkáváme často s tím, že odpady nekončí tam, kde patří, ale tam, kde zásadně nepatří. A to v přírodě, a proto jsme krajina černých skládek. Bohužel často tam končí velmi dobře recyklovatelné odpady jako papír, sklo, plasty, kovové obaly, nápojové plechovky, včetně elektroopadov, „přiblížil Brinzík. Připomíná proto, že na naplnění smyslu třídění a recyklace odpadů je třeba vyhazovat odpady správně. „Bez dobrého třídění odpadů nebude ani dobrá a efektivní recyklace. Odpady nepatří do přírody ani do směsného kontejneru, „doplnil Brinzík.

K hromadění odpadu přispíváme výraznou měrou i plýtváním potravinami – zhruba třetina potravin, vyrobených každoročně na celém světě pro lidskou spotřebu, skončí v odpadu nebo se jinak znehodnotí. Plýtvání potravinami má negativní dopady na životní prostředí – plýtváme vodou, produkujeme oxid uhličitý, deforestujeme krajinu.